Špatné usínání a nekvalitní spánek často přičítáme práci, stresu a spoustě dalších starostí, které řešíme léky na spaní. Přitom si mnohdy neuvědomíme, že za problém s nedostatkem spánku může i nevhodná postel s nekvalitní matrací. I když se vám investice do takové řešení vašich spánkových obtíží může zdát finančně náročná. Opak je pravdou. Stačí si uvědomit zdravotní potíže spojené se špatným spaním, které vám například brání ve vašich koníčcích, a co hůř, třeba i v práci.
Na velikosti záleží...
...a v případě postele tohle rčení platí dvojnásobně. Postel by totiž neměla být ani krátká, ale ani moc dlouhá, stejně jako moc široká či úzká. V zásadě platí, že minimální délka postele se rovná výšce člověka plus alespoň 25 cm. Šířka by měla činit minimálně 80 cm, ovšem čím širší, tím lepší, protože vám poskytne mnohem více pohodlí. Rozměry jednolůžka se pohybují od 80 x 200 cm, dvojlůžka od 140 x 200 cm až do 180 x 200 cm. Pravdou ale je, že výrobci čím dál více nabízejí možnost objednání i atypických rozměrů. A nakonec je třeba počítat i s výškou postele, která by i s výškou matrace měla činit přibližně 45 – 55 cm od podlahy.
Co můžete čekat
Tak třeba čelo. V minulosti se téměř nevyráběly jiné postele než ty, které byly opatřené čelem, a to jak u hlavy, tak u nohou, od kterého se ale později upustilo. Daleko důležitější je totiž čelo u hlavy, které nejenomže chrání před průvanem, či chladem od zdi, ale rovněž si o něj můžete opřít polštář, který tak drží a nespadne. Postele mívají také bočnice, ty ale nemusí každému vyhovovat, a už vůbec se nehodí je přistavit k sobě, ve snaze vyrobit z nich partnerské lůžko. V případě manželských postelí tak přichází v úvahu tzv. letiště, čili jedna postel s rozměry dvojlůžka.
Velkým plusem této postele je její výška, o něco vyšší, než je běžný standard. Díky tomu se z ní seniorům mnohem lépe vstává. I když jsme napsali pro seniory, je tato postel vhodná i pro handicapované osoby a pro všechny, kteří mají potíže pohybového aparátu. Jelikož starší lidé hůře vidí, je vhodné, aby taková postel měla zaoblené hrany a nemohlo tak dojít ke zranění.
Materiál
V českých ložnicích se nejčastěji objevují postele z masivu. Do nižší cenové kategorie lze zařadit ty z měkčího dřeva jako je smrk nebo borovice, dražší je pak tvrdší dřevo, dub, buk či bříza. Další alternativou pak může být imitace dřeva, tj. lamino. Designově povedené mohou být také kovové postele, které často doplňují různé dřevěné prvky. Své příznivce si stále nacházejí i čalouněné postele, jež svým barevným provedením mohou vhodně doprovodit atmosféru interiéru.
Praktické varianty
Kromě toho, že postel by vám měla vyhovovat z hlediska spaní, můžete vybírat takovou, která vám nabídne ještě další přidanou hodnotu. Do menších bytů bývají praktickým řešením postele s úložným prostorem, který je vhodný nejenom pro lůžkoviny, byť např. náhradní, ale také třeba pro sezónní věci, na něž byste jinak nenašli prostor. Pokud míváte hosty zdaleka, pro které je výhodnější přespat, bude se hodit rozkládací postel.
více »
více »
více »
více »
více »
více »