Součástí kuchyňského nábytkového vybavení je jídelní stůl a jídelní židle. A protože u jídelního stolu se obvykle scházíme s rodinou nebo přáteli, ať již k jídlu či k jinému neformálnímu posezení, měli bychom se u něj cítit po všech stránkách pohodlně. Jedině tak si totiž užijeme vzájemnou společnost i lákavé pohoštění.
Velikost stolu a tvar
Ať už se vám líbí jakýkoli tvar jídelního stolu, limitující při výběru bude velikost plochy, kam ho potřebujete umístit a prostor, ve kterém bude stát. To znamená, že například pro kulatý stůl musíte počítat s větším místem, než kdybyste si pořizovali obdélníkový jídelní stůl, který je prostorově nejméně náročný a navíc se dá, na rozdíl od kulatého, přisunout ke zdi. Z dalších možností si pak můžete vybírat mezi čtvercovým nebo oválným stolem, který působí v interiéru velmi efektně.
Ideální je, pokud si můžete pořídit jídelní stůl s místy odpovídajícími členům domácnosti plus dvěma navíc pro případné hosty. Pokud nedisponujete dostatečně velkou plochou, vyplatí se sáhnout po rozkládací variantě. Až budete počítat délku stolu, berte v úvahu, že pro dostatečné pohodlí by každý člen rodiny měl mít k dispozici cca 70 cm plochy stolu. Důležitá je i šířka stolu. Nezapomeňte, že budete potřebovat odpovídající prostor pro doplňky ke stolování. A ještě jeden důležitý fakt je třeba vzít v potaz při výběru velikosti stolu, a sice velikost prostoru, který vznikne po odsunutí židle mezi stolem a zdí, případně další překážkou. Myslete na to, že by jím měl projít člověk, což znamená, že bez problémů projdete v šířce jednoho metru, ale protáhnete se i o čtvrt metru kratším prostorem. Při nákupu si hlídejte také výšku stolu, která by měla činit cca 75 cm.
Kdo má židli, ten bydlí
Něco na tom je, ovšem pouze v případě, že máte pohodlnou židli. Vybírejte takovou, která má dostatečně vysoký opěrák, jenž by vám měl dosahovat alespoň k lopatkám. Většinou se používají jídelní židle bez područek, ale na druhou stranu vám právě područky mohou pomoci odnaučit se pokládat ruce a lokty na stůl. Každopádně, pokud se rozhodnete pro tento typ židlí, pohlídejte si, aby byly kompatibilní se stolem, tj. aby vám područky nebránily v zasunutí židle ke stolu. Také je třeba dát pozor na velikost prostoru mezi spodní hranou stolu a nohami. Vzdálenost zaručující pohodlí bez odřenin by měla činit alespoň 9 cm.
Důležitá je estetika
Při výběru jídelního stolu a židle rovněž myslete na celkovou koncepci kuchyně. Jde o to, že stůl s židlemi by měl tzv. ,,ladit" se stávajícím vybavením, případně ho vhodně doplňovat. Pokud mluvíme o materiálech, pocitově je nejpříjemnější masiv, nejchladnější sklo. Pozornost věnujte také barvám. Nejpraktičtějším řešením budou přírodní teplé tóny. Jestli fandíte světlým pastelovým barvám, pozor na zelenkavé odstíny, které vám mohou jídlo opticky obarvit na zeleno...
Před nákupem se také zajímejte o to, jak dobře se dá stůl i židle udržovat, a to zejména v případě, že máte malé děti, anebo je jídelní stůl u vás místem, kde se odehrávají veškeré domácí práce.
více »
více »
více »
více »
více »
více »
více »