Možná si teď právě říkáte, co může být na výběru jídelní židle složitého. Opak je ale pravdou. Stačí se jenom podívat, kolik variant jídelních židlí je momentálně na trhu. Liší se v materiálech, barvách i tvarech. Navíc je třeba brát zřetel i na zdravotní stránku věci. Přesněji řečeno, jak dobře se vám na jídelní židli bude sedět. Ne vždy jde totiž ruku v ruce pěkný design a zdravé a pohodlné sezení.
Na velikosti i stavbě záleží
Jedním ze základních kritérií výběru jídelní židle je velikost místnosti, kde bude stát. Pokud máte například menší kuchyň, jídelnu či jídelní kout, raději vybírejte židle s nižším opěrákem a subtilnější konstrukce, které tolik nezahltí už tak malý prostor.
Do velké jídelny si naopak můžete dovolit pořídit bytelné židle s vyšším plným opěrákem a také s područkami.
Obecně je třeba se zajímat i o konstrukční řešení jídelní židle, aby se vám nestalo, že za půl roku budete mít židle rozviklané. Pevnost zaručí šroubované spoje, případně ohýbané. Pozor si dejte na váhové zatížení židle. Některé typy mají jasně definovanou hmotnost, kterou by nebylo rozumné překračovat.
Jaký stůl, takové židle
Dalším důležitým faktorem při rozhodování o tom, jakou jídelní židli vybrat, je jídelní stůl a prostor, který zabírá, včetně budoucích židlí. Tvarů jídelních stolů je velká spousta, od klasických čtvercových, přes kulaté, až třeba po oválné. Ne ke všem se hodí všechny židle. Navíc jde o to, aby jídelní židle ladily s typem jídelního stolu. Kdo nemá rád při zařizování interiérů příliš velkou uniformitu, nepochybně sáhne po řešení samostatný jídelní stůl a solitérní židle. Velmi originální tak může být například duo klasický masivní jídelní stůl a židle s umělohmotným sedákem na dřevěných nohách.
Jídelní židle v číslech
Aby se vám na jídelní židli dobře sedělo, dávejte si pozor na rozměry židle. Ty by měly vycházet ze skutečné výšky jednotlivých členů rodiny, kteří se pravidelně scházejí u jídelního stolu. Obecně platí, že při posezení na jídelní židli (a nejenom na ní) by mělo vaše koleno svírat pravý úhel a chodidla by měla celou svou plochou spočívat na zemi. To umožňuje sedák židle, který bude ve výšce kolem 45 cm. Dalším důležitým faktorem je dostatečně velký prostor mezi spodním okrajem stolu a sedákem. Ten obvykle měří kolem 30 cm. Tak vás nebude při sezení tlačit do nohou hrana stolu. Při výběru se zaměřte i na šířku sedáku, která by měla činit cca 40 cm. Pokud si vyberete jídelní židle s područkami, měla by být cca 45 cm. Pozor také na výšku opěráku, vyšší umožňuje lepší držení zad, čímž eliminuje bolavou páteř, nižší se hodí do menších prostor. Ostatně, velikost interiéru ovlivňuje i celkovou velikost jídelní židle. Ještě nezapomeňte na průchozí prostor kolem židle, který by měl činit cca 1 m.
Materiál a údržba
Kvalitou nic nepředčí jídelní židle z dřevěného masivu. pořídit se dají i jídelní židle v různých kombinacích, například kov + koženka, dřevo + umělá hmota, čalounění apod. Při výběru materiálu myslete na jeho údržbu. Jídelní židle jsou součástí zátěžového prostoru, takže nečekejte, že je bude stačit jenom lehce otřít. Obzvlášť s malými dětmi židle dostávají poměrně hodně zabrat. To může být problém třeba v případě čalouněných židlí, kde je následné čištění přece jenom složitější než třeba u židlí z umělé hmoty. Na druhou stranu bude posezení na nich přece jenom o něco tvrdší. Je proto důležité, jaké priority si nastavíte.
Velký výběr jídelních židlí najdete například zde.