Co očekáváte od manželské postele. Nejspíš se shodneme na tom, že dostatečné pohodlí, abyste si mohli dopřát klidný a ničím nerušený spánek. Jenže právě to podmiňujě několik zásadních faktů. Patří mezi ně velikost ložnice, která je určujícím limitem pro velikost postele, pak také rozložení oken a dveří v místnosti, podle nichž bude postel umístěna a pochopitelně i spací návyky, tedy osobní prostor, který potřebujeme ke spaní.
Základní rozměry
Před výběrem konkrétní manželské postele je třeba brát v úvahu její plochu. Je pro vás dostatečně veliká? Pohodlí zajistí šířka alespoň 80 cm pro vás a samozřejmě dalších 80 cm pro partnera/ku, tedy manželská postel 160 x 200 cm. Daleko větší komfort ale budete mít při šířce 90 - 100 cm, tj. v manželské posteli o rozměrech 180 x 200 cm. Dalším důležitým faktorem je délka postele. to znamená, že při koupi musíte k výšce vyššího z vás připočítat ještě 25 cm. Obvykle se lůžka prodávají v délce 200 cm či 220 cm. Dbejte také na výšku postele, která by měla činit alespoň 50 cm. Platí ale, čím vyšší, tím lepší. Tedy především pro váš komfort. Obvykle se z vyššího lůžka vstává mnohem lépe, a to nejenom zdravým, ale především handicapovaným osobám nebo těm, kteří mají aktuální problémy s páteří. Vyšší lůžka jsou tak pohodlná pro seniory, kterým se obecně hůře vstává.
Výbava
V kvalitní manželské posteli by neměl chybět rošt. V zásadě se dá pořídit několik druhů, od lamelových, přes polohovací až po úložné, případně i motorové. Rošt vybírejte nejenom podle toho, kdo bude v posteli spát, a také podle toho, zda se jedná o postel pravidelně využívanou či sloužící pouze k příležitostnénu spaní. Dalším nezbytným vybavením je matrace. Matrací existuje na trhu celá řada. Dejte si ovšem pozor na jeden podstatný fakt, a sice, že ne každá matrace se hodí na každý rošt. Prodejci dnes většinou u matrací tuto informaci uvádějí, pokud ne, rozhodně se vyplatí se zeptat. Matraci si můžete pořídit na celé lůžko, případně dvě matrace vedle sebe. Toto řešení je podstatně praktičtější, a to nejenom z důvodu, že jeden z partnerů může mít raději měkčí a druhý tvrdší podklad, ale také třeba proto, že ve chvíli, kdy se na posteli začne otáčet těžší jedinec, ten druhý to okamžitě vnímá díky pohybu matrace, což může být ve spánku velmi nepříjemné.
Dost podobný efekt mají i lůžkoviny, tedy hlavně přikrývky. Jedna varianta na celou postel není právě praktická, a to zejména z důvodu způsobu spaní jednoho či druhého partnera. Jak známo, často si peřinu všelijak strkáme pod sebe, balíme se do ní ze všech stran apod. Navíc nejde o právě hygienické řešení. Stačí, aby například jeden z partnerů onemocněl a následně se pod peřinou potil. Během noci jeho chorobu tak budeme mít z první ruky...
Praktickým vybavením postele je rovněž čelo, které chrání hlavy před chladem, nejenom v případě, kdy postel stojí v prostoru, ale také u zdi. A protože by postelí měl cirkulovat vzduch, dobrou variantou bude i postel na nožičkách.
Materiál
Nejpříjemnějším materiálem při výběru manželských postelí je masiv. Na tom se většinou shodnou oba partneři. Dál se manželské postele vyrábějí z lamina, mohou být také celokovové, anebo čalouněné. Při výběru materiálu zohledněte nejenom to, co se vám líbí, ale také nezapomeňte ani na zdravotní aspekt. To, co nevadí jednomu, může vadit druhému, takže je třeba hledat odpovídající kompromis.
více »
více »
více »
více »
více »