Návod na užívání a údržbu čalouněného nábytku
Všeobecná upozornění
· Čalouněné zboží nelze přetěžovat zvýšeným namáháním, a to více osobami běžné hmotnosti, či skákáním dětí apod. Zvýšené dynamické namáhání může poškodit konstrukční spoje.
· Čalouněný nábytek též není určen pro pobyt zvířat. V případě kontaktu se zvířaty je nutné nábytek chránit potahovými textiliemi.
· Nábytek není vhodné umísťovat v těsné blízkosti tepelných zdrojů
· Čalouňený nábytek dlouhodobě nevystavujte přímému slunečnímu záření. Přestože moderní materiály jsou již barevně poměrně stálé, může dojít k vyblednutí barev či zteření vláken a ztrátu elasticity
· Vyvarujte se kontaktu čalouněného nábytku s nestálobarevnými textiliemi, např riflovými látkami. Mohou způsobit obarvení materiálu, nejen textilií, ale i ekokůže a přírodní kůže.
· Vyvarujte se kontaktu nábytku s opasky, nýty, klíči, zipy a různými sponami, které mohou způsobit mechanické poškození materiálu.
Čištění
Vhodná péče prodlouží životnost vašeho nábytku. Vzhledem k tomu, že nábytek je každodenně používán, dochází k jeho znečištění. Potahové materiály vyžadují jistou péči. Obecně lze říci, že pokud dojde ke značnému znečištění, ztíží to možnost kvalitně vyčistit materiál a zbavit se nečistot bez viditelných následků.
Před použitím čistících prostředků doporučujeme důkladně pročíst návod na použití, a především použít pouze pH neutrální čistící prostředek vhodný pro konkrétní typ nábytku. Doporučujeme též vyzkoušet čištění na méně viditelném místě, pro zjištění zda materiál nepouští barvu. Teprve po tomto testu, kdy máte jistotu že použitý prostředek nepoškodí nábytek, můžete pokračovat v čištění.
V žádeném případě nedoporučujeme používat k čištění nevhodné ostré předměty, kartáče a brusné papíry, ktéré mohou poškodit povrch materiálu.
Zároveň nedoporučujeme k čištění používat rozpouštědla (obsahující benzín či trychloretylen a další).
Po vyčištění je nutné úplně vymýt čistící prostředek, neboť jeho zbytky vedou k rychlejšímu ušpinění. Čalounění nechat důkladně proschnout. Po proschnutí můžeme textil lehce překartáčovat ve směru vlasu.
V případě lokálního znečištění je třeba skvrnu okamžitě odstranit. Tekutiny nejprve odsajte pomocí hadříků nebo papírových utěrek. K odstranění zaschlých skvrn použijte plochý tupý předmět. V případě, že se takto zaschlou skvrnu nepodaří odstranit, doporučujeme lehce navhlčit a postup opakovat.
Nečistoty je možné stírat jemnými krouživými pohyby, směřujícími od odkraje ke středu skvrny. Tímto zabráníte zvětšování skvrny. Nutné je textilii dočistit vodou, aby po zaschnutí nevznikaly viditelné okraje, čili mapy po čištění. Zbylou tekutinu je třeba odsát čistým hadříkem, nebo papírovou utěrkou. Dbejte by nedošlo k úplnému promočení textilie.
Pravidelná údržba
Průběžná údržba čalouněného nábytku spočívá v odstraňování prachu a drobných nečistot, a to vysavačem opatřeným nástavcem na čalouněný nábytek. při nízkém nebo středním výkonu.
Profesionální čištění
Čalouněný nábytek doporučujeme nechat jedenkrát ročně celoplošně vyčistit od specializované firmy.