Knihy provázejí člověka už stovky let. K některým se rádi vracíme, jiné si přečteme jenom jednou. Jsou lidé, kteří knihy milují, jiní k nim mají vlažný vztah a další třeba vůbec žádný. Někteří mají tolik knih, že je musí vršit všude možně, protože do knihovny by se jim zkrátka nevešly, jiní jich mají pár, takže v knihovně zbude místo ještě na dekorací.
Kam s knihami? Jedině do knihovny
Přesně tak. Válet knihy všude možně je k nim po pravdě kapku neuctivé, proto je vhodné věnovat při zařizování interiéru trochu času i umístění knihovny. Pokud si pořizujete obývací stěnu komplet, najdete v ní i část vyhrazenou knihám, knihovnu. V obývací stěně sestavě získáte pár základních skříněk a zbytek je na vás, co si budete dokupovat podle potřeby.
Knihovna jako vkusný doplněk
Existují knihovny klasické, které mají jeden základní účel, a sice pojmout, co nejvíce knih. Pak si ovšem můžete vybrat knihovnu, která splní nejenom funkci praktickou, ale i designovou. Nikde přece není psáno, že knihovna musí být jedna velká skříň s řadou polic. Proč to třeba nezkusit jinak. Zbořte zažité představy o knihovně a pořiďte si vysoké štíhlé regály se zdobnými prvky, které při správném uspořádání mohou fungovat jako jedinečný solitér. Tyto veskrze zajímavé kousky nábytku lecky bývají sestaveny také jako rohové skříňky, takže jimi můžete vyplnit každý fádní kout, kterému tak dodáte nový rozměr.
Sklo či nikoli
Lidé často řeší, zda si pořídit skříň prosklenou, či ve formě samostatného regálu s policemi, i když pozor, i ty mohou být prosklené. V tomto případě je rozhodnutí čistě na vás a každé z nich má svá pro i proti. Knihy v regálech bez uzavření budete muset pravidelně luxovat a oprašovat, knihy za prosklenými dvířky stačí jednou za čas přetřit prachovkou. Na druhou stranu je zase třeba leštit sklo. Někteří lidé schovávají knihy za plná dvířka, což je poněkud nepraktické při hledání té správné ,,společnice" k večerní četbě.
Také děti čtou
Malé děti zbožňují pohádky, větší dobrodružné příběhy a kdyby nic jiného, děti školou povinné potřebují knihovnu na učebnice. Výrobci dětského nábytku na tuto skutečnost myslí, takže součástí dětských pokojů jsou také knihovny, které většinou bývají v kombinaci s další skříňkou, kam si dítě ukládá hračky, jiné věci do školy, apod.
Pozor na velikost
Vybíráte novou knihovnu do vašeho interiéru? Samozřejmostí je zohlednění aktuálního počtu vašich knih. Pokud jste náruživí čtenáři a všichni vaši blízcí navíc vědí, že rádi knihy dostáváte, raději si pořiďte knihovnu větší, protože časem byste knihy zase museli zbytečně vršit kdekoli po bytě. Na druhou stranu, by bylo zbytečné kupovat například malému dítěti do pokoje zbytečně velkou knihovnu, protože většinou ještě tolik nečte, ani si samo knihy nekupuje.
Dnešní knihovny jsou velice variabilní a právě díky tomu je můžete postavit vpodstatě kamkoli? Nemáte na další knihovnu prostor v obývacím pokoji? Nevadí, zkuste využít volné místo v předsíni, a malá knihovna se ostatně bude hodit třeba i do kuchyně na kuchařky a další knihy o jídle.