Umíte si představit léto v zahradě bez grilování? Asi sotva. Pojďme se tedy podívat, na čem všem můžete připravovat voňavé dobroty.
Před koupí zahradního grilu byste si měli ujasnit pár věcí, a sice, jak často budete grilovat, pro kolik lidí budete grilovat, jaký máte prostor na grilování, kam uskladníte gril po sezóně a samozřejmě to podstatné, jakou finanční částku chcete do grilu investovat.
Grily na dřevěné uhlí
Grily na dřevěné uhlí patří k nejoblíbenějším, což je především dáno jejich relativně nízkou cenou. Můžete si koupit gril od 200 Kč do 5000 Kč. Další, co na nich uživatele přitahuje, je specifická vůně a chuť masa připraveného na přímém ohni. Grily na dřevěné uhlí lze vybrat buď plechové, nebo hliníkové. Plechové grily jsou na rozdíl od litinových lehké, ale litinové jsou stabilnější a lépe drží teplo. Také se zamyslete nad tvarem grilu. Kulatá varianta nabízí rovnoměrnější grilování, ale na obdélníkovém grilu toho ogrilujete více.
Lávové grily
Lávové grily představují jednu z variant plynových grilů. Jejich podstatu tvoří lávové kameny, které jsou umístěny na dně grilu. Vnějším zdrojem tepla se rozžhaví a vycházející žár opéká maso. Lávové kameny do sebe nasávají odkapávající tuk, takže nevznikají škodlivé látky. I proto můžete lávový gril používat také v interiéru. Maso, zelenina a další potraviny připravené na tomto grilu jsou křehké, šťavnaté a uchovávají si původní chuť.
Ve víku tohoto grilu najdete teploměr a okénko pro pohodlné sledování přípravy pokrmů, takže ho nemusíte neustále otvírat a kontrolovat.
Grily RBS
Ještě zdravější možnost grilování nabízejí tzv. RBS grily. Místo lávových kamenů zde najdete keramické brikety, systém je ale jiný v tom, že se hořáky nacházejí po stranách grilovací nádoby. Nedochází tak ke vzplanutí odkapávajícího tuku z grilovaných pochutin. RBS grily mají rovnoměrný ohřev a proto se hodí pro úpravu větších kusů masa.
Maximálně pohodlné grilování. Vše regulujete pouhým otočením knoflíků.
Multifunkční grily
Multifunkční grily ocení milovníci dobrého jídla. Podle typu nabízejí tyto grily také možnost uzení a opékání. Pokrmy se připravují nad nádobou s vodou s pomocí tepla a dýmu. Tím je zamezeno vzniku zdraví škodlivých látek. Vzhledem k možnostem přípravy, tyto grily využijete od jara, s grilováním a opékáním, až do konce podzimu, kdy přicházejí na řadu dobroty z udírny.
Grilovací příslušenství
Když je ,,řeč“ o grilech a grilování, nesmíme zapomenout ani na grilovací příslušenství. Základ tvoří grilovací nářadí, kam patří např. kleště, pohrabáč, kvalitní žáruvzdorná rukavice, apod. Pro vlastní grilování masa se budou hodit grilovací jehly, rožně, či rošty. A abychom si usnadnili práci, určitě přijde vhod i grilovací motorek, díky němuž nemusíte neustále postávat u grilu.
Grilovací jehlu vybírejte vždy tak, aby se hodila ke zvolenému grilu.