Všichni, kteří v práci sedí osm a více hodin, často trpí bolestmi zad. Ztuhlá krční páteř, zádové svalstvo, tlak v bedrech a celkově strnulý pocit není rozhodně nic příjemného. Navíc tyto potíže mohou vést i k dalším zdravotním neduhům. Na vině většinou bývá špatné držení těla a nevhodné sezení, které si během pracovního procesu mnohdy ani neuvědomujeme. Nad stolem se hrbíme, sedíme v jedné strnulé poloze, tím můžeme tlačit i na některé orgány a podnítit i zdravotní neduhy, které bychom se špatným sezením leckdy ani nespojovali.
Co s tím
Zdravotním problémům je lepší předcházet. Pokud tedy trávíte pracovní den převážně na židli, měla by být kvalitní, odpovídající takové zátěži. Řešením může být kancelářská židle nabízející tzv. dynamické sezení. Jedná se o způsob, který zprostředkovává zdravé sezení, jehož podstatou je synchronní mechanismus, jež umožňuje synchronní pohyb opěradla a sedáku. Židle se tak vlastně přizpůsobuje vašim pohybům. Tím dochází k rovnoměrnému zatížení zad a k podpoře správné funkce zádových a dalších svalů, jež se zapojují při správném sezení.
Jak vypadá správná kancelářská židle
Kancelářská židle se skládá z několika částí. Každá z nich by měla fungovat určitým způsobem, jež v součinnosti s ostatními prvky napomáhá k eliminaci bolestí zad při jejich dlouhodobém zatížení.
- pohodlný sedák: všímejte si anatomického tvarování, diky kterému nedochází ke stlačování nervových zakončení a k přetěžování svalů. Sedák by měl být pochopitelně také výškově nastavitelný. Měli byste ho mít v takové výšce, aby se vaše chodidla dotýkala podlahy celou plochou.
- stabilní základna: tvoří pětiramenný kříž s kolečky a umožňuje pohyb všemi směry. Kolečka musí být uzpůsobena tak, aby udržela židli na jednom místě. Základna musí rovněž umožnit plynulé otáčení židle
- nastavitelné područky: podpěrky rukou musí mít nastavitelnou výšku, kterou si můžete aktuálně upravit pro práci u stolu
- anatomické opěradlo: stejně jako v případě sedáku, i opěradlo by mělo být anatomicky tvarované, aby poskytlo oporu vaší páteři, a také dostatečně veliké, abyste se do něj mohli pohodlně opřít celou plochou zad. Velmi důležitou funkci má v tomto případě bederní opěrka, která se dá u některých typů židlí nastavit podle tvaru zad toho, kdo na ní právě sedí. Dalším bonusem je v tomto případě i opěrka hlavy, která zamezí bolestem krční páteře a s ní souvisejícím bolestem hlavy.
- materiál: pozornost věnujte rovněž materiálu, z něhož je židle vyrobená. Ten by měl být nejenom dostatečně odolný, ale také snadno čistitelný a příjemný na dotek. Při jeho výběru počítejte i s takovými ,,maličkostmi", jako že na židli budete pracovat i v létě v horku, takže by měl být potah prodyšný, abyste se na něm nepotili.
Neřiďte se cenou
Kvalitní kancelářská židle rozhodně nepatří mezi levné doplňky do interiéru. Její pořízení vás vyjde na cca deset tisíc a výše. I přes takto vysokou cenu je ale třeba si uvědomit několik základních faktorů. Nepořizujete si židli na pár let, ale klidně i na deset a déle, což rozpočítáno ve výsledku dělá roční zanedbatelnou částku z rodinného rozpočtu, kterou řada z nás s klidným srdcem může využít pro zlepšení sezení a s ním potažmo i vlastního zdraví. Navíc, nezapomeňte, že podceňovat prevenci se nevyplácí a v tom případě to platí dvojnásobně.
více »
více »
více »
více »
více »
více »
více »