Do domácího interiéru patří jídelna nebo jídelní kout. Zda jedno či druhé záleží na tom, jestli máte v bytě nebo domě dostatek místností. Pokud ne, rozhodně nemusíte zoufat, hezký jídelní kout si lze udělat i v třípokojovém bytě běžné velikosti.
Co je důležité vědět
Jídelna nebo jídelní kout by měl být oddělen od kuchyňského prostoru. Běžným řešením bývají posuvné dveře, kterými se uzavře kuchyňská pracovní plocha a vy můžete v klidu stolovat, aniž by vás rušily neumyté hrnce na kuchyňské lince. V případě, že takové řešení není možné, jednotlivé zóny se oddělují barovým pultem, podlahovou krytinou, atraktivním řešením může být i podlahové pódium, tj. vyvýšená podlaha. Vyhrát si můžete i s barvami. Obě části místnosti můžete ladit tón v tónu, případně použít kontrast, který by se ale přesto měl stále doplňovat.
,,Pan" stůl
Ano, stůl je v jídelním prostoru nejdůležitějším kouskem nábytku. Při jeho koupi je vhodné počítat s tím, že by měl být vždy větší alespoň o další dvě místa, než je počet členů v domácnosti. Jednak budete mít na stole při běžném počtu lidí dostatek prostoru pro kuchyňské doplňky a za druhé, určitě k vám občas zavítají příbuzní nebo kamarádi a ti by si také měli kam mít sednout. Jídelní stůl umísťujte ideálně k oknu nebo alespoň tam, kde je teplo, příjemně a nic vás neruší, jedině tak budete mít z jídla příjemný požitek. Stůl si můžete pořídit obdélníkový, čtvercový, anebo kulatý. Rozměry běžného kuchyňského stolu pro čtyři osoby činí 80 x 140 cm. Při výběru materiálu stolu mějte na paměti praktickou stránku věci. Přece jenom, jedná se o zátěžový prostor, který občas navíc umocňují i malé děti.
Židle
Dnes už rozhodně není problém si pořídit samostatný stůl a k němu dokoupit jiné židle. Takový kontrast může být velmi zajímavý a přinést do prostoru tu správnou designovou atmosféru. Jenže ne každý si na takový krok troufne, a to hlavně z toho důvodu, že má obavy z případné nevhodné kombinace. Takže co s tím. Není nic snadnějšího než si vybrat samostatný jídelní set, který obsahuje stůl a šest židlí, případně rohovou lavici a dvě židle. Co se týká materiálu, platí u židle to samé jako při výběru jídelního stolu.
Co ještě patří do jídelny
V jídelně nebo jídelním koutě neupotřebíte pouze stůl s židlemi, ale také například komodu, do níž se dají uložit věci potřebné pro stolování, tj. talíře, jídelní mísy, příbory, utěrky, prostírání apod. Deska takové komody pak často slouží jako odkládací stůl pro již použité nádobí nebo další věci, které budete k jídlu potřebovat. Součástí jídelen bývá i skleník, lépe řečeno prosklená vitrína, kam patří sklenice na vodu nebo víno či destiláty, hezké nádobí apod. Ať už do jídelny umístíte cokoli, dbejte na to, aby místo nebylo přeplácané a dalo se v něm dobře pohybovat.
více »
více »
více »
více »
více »
více »
více »
více »