Domácí kancelář neboli pracovna se pozvolna stává neoddělitelnou součástí bytu či rodinného domu. A jelikož bývá využívána nejenom k pracovním, ale také např. ke studijním účelům, měla by být zařízena prakticky a s ohledem na zásady ergonomie.
Základním vybavením pracovny, případně pracovního koutu je vhodný stůl, židle a dostatek úložných ploch.
V době, kdy notebooky a tablety zvolna vytlačují klasické stolní počítače, už není nutné si pořizovat stůl s úložným prostorem pro počítač a s dostatečně velkou deskou pro ohromný monitor.
Také byste měli zvážit, co všechno na takovém stole budete dělat a kolik věcí obvykle míváte při ruce (knihy, psaní potřeby, sešity, apod.). Od toho se bude odvíjet délka a šířka stolu. Výšku určíte podle výšky postavy, standardně se pohybuje okolo 70 cm.
Součástí pracovního stolu může být i nástavec na notebook. Rozhodně by neměly chybět úložné prostory. Ideálním řešením je pojízdný kontejner.
Z materiálů je nejvhodnější dřevo. Vyhýbat byste se měli lesklým povrchům, které oslňují oči a odrážejí světlo.
K pracovnímu stolu rozhodně patří pracovní židle. Na klasické kuchyňské sice možná jedno odpoledne vydržíte, ale při častějším používání si bolavá záda o správné posezení rozhodně řeknou.
Vhodnou volbou proto bude kancelářský model. Konkrétní typ vybírejte podle doby, kterou na něm budete trávit, čím delší, tím kvalitnější židle. Rovněž je třeba brát v úvahu výšku a hmotnost uživatele, možnosti nastavení a ovládání židle a nezapomeňte ani na ergonomický tvar.
Potahový materiál i barevné ladění je věc vkusu. Dbejte ale na to, aby byl prodyšný a dal se dobře čistit.
V pracovně či pracovním koutu určitě využijete také pár polic. Vzhledem k zaměření místa vybírejte jednoduchý design, který ovšem bude materiálově ladit s ostatním vybavením.
více »
více »
více »
více »
více »
více »
více »